نرم افزار خیریه

نرم افزارهای ایران مهر، چکیده ۱۵ سال تجربه همراهی موسسات خیریه

چرا نرم افزارهای خیریه ایران مهر؟

ایران مهر در سال 1385 به همت جمعی از متخصصین حوزه نرم افزار و با هدف تولید نرم افزارهای سفارشی و باکیفیت به صورت غیررسمی و تحت عنوان یک گروه نرم ‌افزاری ایجاد شد. بدون شک یکی از دغدغه‌های اصلی یک مؤسسه، تهیه نرم افزار خیریه کارآمد برای انجام امور مختلف خود خواهد بود؛ چرا که استفاده از یک نرم افزار خیریه قوی، کارایی و بازده خیریه را به راحتی چند برابر می‌کند. اموری از قبیل مدیریت و برقراری ارتباط مناسب با نیکوکاران و همچنین توزیع عادلانه و منطقی منابع خیریه بین مددجویان نیاز به رسیدگی جدی و با دقت دارد. نرم افزارهای خیریه ایران مهر با طراحی کاملا یکپارچه و رویکردی ماژولار، آماده خدمت رسانی هر چه بهتر به مؤسسات خیریه است. ایران مهر با بیش از یک دهه فعالیت متمرکز بر روی مؤسسات خیریه، امروز مفتخر است آخرین نسخه محصولات ویژه این مراکز را عرضه کند.

از ویژگی‌های منحصر به فرد محصولات نرم افزار خیریه ایران مهر​

ارائه نرم‌افزارهای کاملا یکپارچه با رویکرد ماژولار

ارائه محصولات و خدمات پایدار و باکیفیت

پشتیبانی قوی و ارتقای دائمی رایگان محصولات به مدت یکسال

ارائه محصولات و خدمات با قیمتی منصفانه

سه ماه ضمانت بازگشت وجه در صورت عدم رضایت

بروزرسانی مداوم و اتوماتیک

ایران مهر با توجه به نیازمندی‌های و مشکلات اکثر خیریه‌ها، فعالیت موسسات را به دوبخشِ مدیریت کامل خیرین و نیکوکاران و جذب کمک های مردمی و توزیع عادلانه منابع خیریه بین آنان، تقسیم می‌کند. نرم افزار نیکوکاران برای جذب منابع مالی و نرم افزار مددجویان برای توزیع عادلانه منابع، عهده‌دار این دو بخش هستند. محصولات نرم افزاری ایران مهر بصورت کاملا یکپارچه تولید شده و بنابر نیاز و بودجه مشتری قابلیت عرضه بصورت ماژولار را دار است. محصولات نرم افزاری ایران مهر با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا تولید شده و دارای کیفیت بالایی هستند. همچنین خدمات عرضه شده نیز به صورت کاملا پایدار و دائمی ارائه می‌شوند. همیشه پشتیبانی خوب از محصولات نرم افزاری از تولید محصول با کیفیت، مهم‌تر است و این مسئله در این شرکت از بدو تاسیس مدنظر بوده است. از لحاظ قیمت هم ایران مهر کلیه خدمات خود را با قیمتی منصفانه و معقولانه و به صورت استراتژی برد تعیین می‌کند تا مشتری هیچگاه از خرید خود احساس شکست و پشیمانی نکند.

نرم افزار نیکوکاران

همانطور که در بخش قبل گفته شد، فرایند اول با هدف آن، جذب و افزایش مشارکت های مردمی و به طبع درآمد بیشتر برای خیریه صورت می‌گیرد. نرم افزار مدیریت نیکوکارن برای این امر، با هدف پاسخگویی به نیاز موسسات خیریه در جهت جذب و افزایش کمک‌های مردمی طراحی و پیاده‌سازی شده است. طراحی این نرم افزار به صورت کاملا یکپارچه و ماژولار بوده که مشتری می‌تواند بسته به نیاز خود یک یا چند ماژول را تهیه یا به اختیار خود با هزینه بیشتر با هماهنگی توسعه دهنده ماژولی را اضافه کند.

نرم افزار نیکوکاران دارای دو رُکن اصلی شامل نیکوکار و مأمور است :


1- نیکوکار :
نیکوکار به کسی گفته می‌شود که به هر طریقی به موسسه خیریه کمک می‌کند. این شخص دارای یک کد منحصر به فرد به نام شماره نیکوکار است که در سرتاسر نرم افزار قابل دسترسی است. به نیکوکار در قسمت قبوض موردی، پرداخت کننده، امور مشترکین، مشترک و قلک هدایا، تحویل گیرنده اطلاق می‌شود. برای یک نیکوکار می‌توان قبوض موردی متعدد ثبت کرد یا بی‌نهایت اشتراک دوره‌ای با شمارة اشتراک‌های مختلف تعریف کرد و یا به او بی‌شمار قلک تحویل داد؛ در نهایت همه تراکنش‌های مالی فوق در حساب نیکوکار مجتمع می‌گردد و درنتیجه به موسسه امکان مدیریت دقیق و کامل نیکوکاران و پرداخت‌هایشان را می‌دهد.


2- مأمور :
مأمور به کسی گفته می‌شود که به نمایندگی از موسسه خیریه برای وصول مطالبات به نیکوکار مراجعه می‌کند. به این شخص در قسمت قبوض موردی، گیرنده، مشترکین، مأمورِ وصول و قلک هدایا، مأمور تخلیه اطلاق می‌شود. نرم افزار مدیریت نیکوکاران کلیه محاسبات مالی مرتبط با ماموران را نیز همانند نیکوکاران به صورت کامل انجام می‌دهد.

ماژول های نرم افزار خیریه نیکوکاران

نرم افزار نیکوکاران شامل 8 ماژول مختلف است که در ادامه به تفصیل به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

1- امور نیکوکاران

هدف از طراحی این ماژول مجمتع کردن پرداخت‌های یک نیکوکار و طبقه بندی و گروه بندی کلیه نیکوکاران مرتبط با موسسه است. به دلیل یکپارچه بودن نرم افزار، کلیه نیکوکارانی که در سایر قسمت‌ها ثبت شوند؛ در این قسمت قابل دسترسی می‌باشند و می‌توان آنها را به دو روشِ گروه‌های تو در تو و کلیدواژه (مشابه هشتگ در شبکه‌‎های مجازی) طبقه بندی نمود. همچنین از طریق آیتم ویژگی می‌توان کلیه اطلاعات مورد نیاز نیکوکار که در نرم افزار دیده نشده را ثبت نمود. همچنین، یکسان‌سازی اطلاعات نیکوکارانی که به اشتباه، تکراری ثبت شده‌اند نیز وجود دارد. از دیگر امکانات این ماژول می‌توان به امکان انجام عملیات گروهی بر روی نیکوکاران و نیز امکان گزارش‌دهی قدرتمند روی تمامی اطلاعات نیکوکار وجود دارد.

2- قبوض موردی

کلیه پرداخت‌های نقدی و غیر نقدی نیکوکاران به موسسه خیریه در این قسمت ثبت شده و برای آن قبض رسید صادر می‌گردد.از امکانات خوب این بخش می‌توان به امکان تعریف جزئیات حساب برای انواع پرداخت‌های نیکوکاران اشاره کرد که می‌توان هر نوع دریافتی را با تمامی جزئیاتِ دلخواه ثبت کرد. همچنین عملیات گروهی بر روی قبوض موردی دیده شده و امکان گزارش‌دهی کامل بر روی تمامی اطلاعات قبض موردی وچود دارد.

3-امور مشترکین

کلیه پرداخت‌های دوره‌ای که توسط نیکوکاران به موسسه اهدا می‌شود، در این قسمت از نرم افزار ثبت و مدیریت می‌شود. این پرداخت‌ها می‌تواند یکی از انواعِ ماهانه، دوماهه، سه ماهه، چهارماهه، شش ماهه و یکساله باشد. همچنین در این قسمت کلیة فرایندهای مرتبط با مشترکین همچون مدریریت مالی مامورانِ وصول و مدیریت مالی چرخه قبوض اشتراک به صورت کامل مدیریت می‌شود. به این صورت که قبض اشتراک ابتدا ساخته و سپس چاپ می‌گردد و بعد تحویل مامور وصول مرتبط می‌گردد تا پس از مراجعه به آدرس قبض مبلغ آن وصول گردد. سپس قبوض وصول نشده به خیریه بازگردانده می‌شود تا در نرم افزار وضعیت تمامی قبوض مشخص شود. این وضعیت می‌تواتد یکی از این سه حالت باشد : وصول شده، انصراف از پرداخت یا پرداخت از آینده؛ همچنین انجام عملیات گروهی بر روی مشترکین و قبوض اشتراک نیز دیده شده و امکان گزارش‌دهی کامل از کلیه اطلاعات وجود دارد.

4- قلک هدایا

این قسمت در جهت مدیریت قلک هدایای موسسات خیریه طراحی شده و می‌تواند انواع قلک، چه دائمی و چه یکبارمصرف، را مدیریت کرد. همچنین نگهداری از سوابق قلک‌های یک نیکوکار از توانایی‌های این قسمت از نرم افزار است. در این قسمت کلیه فرایندهای مرتبط با تخلیه قلک دیده شده و مدیریت مالی ماموران تخلیه، قک‌ها و قبوض تخلیه به صورت کامل انجام می‌شود. همچنین انجام عملیات گروهی بر روی قلک‌ها، تحویل گیرندگان و قبوض تخلیه نیز دیده شده و امکان گزارش‌دهی کامل از کلیه اطلاعات وجود دارد.

5- تاج گل

این ماژول جهت عرض پیام تبریک یا تسلیت، در مراسم جشن یا عزا، به روش‌های منتوع شاملِ تاج گل، سبد گل، استند و بنر، به صاحب مجلس، کارایی دارد. سفارش تاج گل با هر محصول فوقُ الذکر، می‌تواند به صورت تلفنی صورت پذیرد؛ به این صورت که ابتدا مشخصات کامل نظیر صاحب مجلس، نوع مراسم، عرض پیام تبریک یا تسلیت، مکان یا مسجد، محصول درخواستی، نام اهداکننده، نوع ارسال محصول و قیمت، تعیین می‌گردد. و طبق سفارش، به سفارش‌دهنده با مامور مربوطه، تحویل داده می‌شود. لازم به ذکر است امکان ارسال خودکار تاج‌گل جهت مراسم هفتم میسّر است. همچنین در صورت نیاز می‌توان از تمام سفارشات و قبوض مربوطه، گزارش‌گیری نمود.

6- ذبح

جهت مدیریت پروسه ذبح، به سفارش نیکوکاران، می‌توان از این ماژول بهره‌مند شد. مشخصات ذبح به شرح زیر یر تعریف می‌گردد :
• نوع دام (گاو، شتر، گوسفند، مرغ)
• نوع ذبح (عقیقه یا عادی)
• حداقل قیمت دام
• سفارض دهنده یا سفارش دهندگان (ذبح می‌تواند به صورت مشترک و با هزینه چند نفر انجام گیرد)
• ذبح در محل
• ذبح موردی یا دوره‌ای (ذبح دوره‌ای : تکرار ذبح به صورت ماهانه، سه‌ماهه، شش‌ماهه، و یا یکساله)
فرایند ذبح، طبق سفارش ثبت شده تا پایان ذبح مدیریت می‌گردد. گزارش گیری از سفارشات ذبح و قبوض مربوطه به طور کامل امکان‌پذیر است.

7- پیام کوتاه

در این قسمت امکان ارسال مستقیم پیام کوتاه از طریق پیام کوتاه ایران مهر دیده می‌شود و کاربران می‌توانند با شماره‌های مختلف فعال بر روی سامانه پیام کوتاه خود، در تمامی گزارشات برنامه به صورت انبوه و نیز مستقیم و غیرمستقیم، پیام کوتاه ارسال کنند. همچنین امکان ارسال پیامک‌های خودکار با متن دلخواه در رویدادهایی همچون ثبت قبض جدید، ثبت نیکوکار جدید، تغییر وضعیت قبض به پرداخت شده و … وچود دارد.

8- داوطلبان

در این ماژول می‌توان لیستی از تمامی داوطلبان، به همراه اطلاعات پایه (شرایط ظاهری، شرایط خانوادگی، شرایط فرهنگی، شرایط مالی، روابط اجتماعی، انواع اصل مدرک و کیفیت اجرایی) ثبت شده و قابل دسترسی و جستجو خواهد بود. در این قسمت شما می‌توانید علاوه بر اطلاعات شخصی هر داوطلب، توانایی‌های او را به صورت لیستی ایجاد کرده و براساس کار او و لیست فعالیت‌های داوطلبانه ، کیفیت کار را بسنجید. از مهم‌ترین ویژگی‌های این ماژول را می‌توان تعریف پروژه با درج مشخصات آن (زمان شروع و پایان، داوطلبان مشغول در آن، فعالیت مورد نظر، کیفیت اجرایی) و همچنین مشاهده سوابق هر داوطلب است.

نرم افزار مددجویان

فرایند اول با هدف آن، جذب و افزایش مشارکت های مردمی و به طبع درآمد بیشتر برای خیریه صورت می‌گیرد که به عهده نرم افزار نیکوکاران است. اما فرایند دوم که هدف آن توزیع مناسب و عادلانه خدمات بین مددجویان تحت پوشش است نرم افزار مددجویان مسئولیت انجام آن را به دست گرفته. این نرم افزار با هدف پاسخگویی به نیاز موسسات خیریه برای توزیع مناسب و عادلانه خدمات بین مددجویان تحت پوشش، طراحی و پیاده‌سازی شده است.

 

ماژول های نرم افزار خیریه مددجویان

• مددجویان
• درخواست‌ها
• تحقیق و ارزیابی
• مشاوره
• امور مالی
• جهیزیه
• تسهیلات
• کالابرگ‌ها
• فروشگاه‌
• پرداخت‌های متفرقه

رکن اصلی مددجویان خود مددجو است. مددجو به کسی گفته می‌شود که از هرطریقی از موسسه خیریه کمک دریافت کند. این شخص یک کد منحصر به فرد به نام شماره پرونده است که در سرتاسر نرم افزار با این کد شناخته و قابل دسترسی خواهد بود. لازم به ذکر است در مورد خانواده ایتام، کل خانواده تحت پوشش در می‌آیند و یک شماره پرونده خواهند داشت.

1-ماژول مددجویان

این ماژول به دو بخش تقسیم می‌شود :
1- اطلاعات پایه : قبل از اینکه بخواهیم برای یک مددجو پرونده تشکیل بدهیم نیاز به تعریف اطلاعات اولیه نظیر انواع پرونده،گروه بندی مددجویان، دلایل عضـویت، ویژگی ها و … را تعریف نمایم.

2-پرونده مددجو : هدف از طراحی این قسمت مجتمع کردن کلیه اطلاعات مرتبـط با یک پرونده و طبقـه بندی و گروه بنـدی کلیـه مددجویان تحت پوشـش موسـسه است. به دلیل یکپارچه بودن نرم افزار کلیه پرداخت های نقدی و غیر نقدی که در سایر قسمت های نرم افزار ثبت شوند در این قسمت قابل دسترسی می باشند همچنین می توان مددجویان را به دو روش گروههای تو در تو و کلید واژه (مشابه هشتگ در شبکه های مجازی) طبقه بندی نمود . همچنین از طریق آیتم ویژگی می توان کلیه اطلاعات مورد نیاز یک مددجو که در نرم افزار دیده نشده را ثبت نمود. امکان گزارش دهی قدرتمند روی تمامی اطلاعات مددجو وجود دارد.

2-ماژول درخواست ها

کلیه درخواست های مددجویان در این قسـمت ثبت شده و طی یک پروسه دقیق به آن رسیدگی می گردد. همچنیـن امـکان گزارش دهـی کامـل بر روی تمـامی اطلاعات درخواست ها وجود دارد.

3-ماژول تحقیق و ارزیابی

صحت کلیه اطلاعات مددجو توسـط تحقیق و ارزیابی دوره ای سـنجیده می شود و مدیریت کلیه تحقیق های انجام شده به همراه محققان خیریه در این ماژول انجام می شود. امکان اسکن برگه تحقیق های انجام شده در سیستم وجود دارد. همچنین امکان گزارش دهـی کامل از کلیه اطلاعـات تحقیق ها وجود دارد.

4-ماژول مشاوره

این قسمت در جهت ثبت و نگهداری از اطلاعات مشاوره های انجام شده بر روی مددجویان در جهت ریشه یابی و حل مشکلات خانوادگی آنها آماده شده است. امکان اسکن برگه های مشاوره که توسط مشاوران پر می شود در نرم افزار وجود دارد. همچنین گزارش دهی کامل از کلیه اطلاعات مشاوره امکان پذیر است.

5-ماژول امور مالی

در این قسمت امکان صدور دستور پرداخت توسط مدیران سازمان وجود دارد این دستورات می توانند نقدی یا غیر نقدی باشند و حتی می توانند گروهی هم تعریف شوند. از امکانات منحصر بفرد این بخش ثبت دستورات دوره ای است همچنین امکان ثبت پرداخت مستقیم (پرداخت بدون دستور) به صورت نقدی و غیر نقدی وجود دارد. از دیگر امکانات مهم این قسمت امکان واریز به حساب بانکی به صورت گروهی و پرداخت گروهی مستقیم می باشد. همچنین امکان گزارش دهی کامل از کلیه پرداخت ها اعم از نقدی و غیرنقدی وجود دارد.

6-ماژول جهیزیه

در این ماژول کل فرایند تحویل حهیزیه به نوعروسان مدیریت می‌شود . و مددجو پس از ثبت سند ازدواج و مدارک لازم و گذراندن مشاوره و کلاس های ازدواج قادر است از بین کالاهای موجود برای جهیزیه، تا سقف مشخص، جهیزیه خود را انتخاب کند؛ حتی می تواند بیشتر از سقف نیز کالا انتخاب کند که درآن صورت می بایست، هزینه آن کالا را پرداخت نماید. در این ماژول نیز امکان گزارش‌گیری کامل وجود دارد.

7-ماژول تسهیلات

این ماژول برای ارائه خدمات با تخفیف به مددجویان طراحی شده است. ابتدا می بایست لیست تمامی سازمان‌ها و موسسات خدماتی طرف قرارداد خود را که خدمات با تخفیف ارائه می کنند در سیستم ثبت شده و در صورت نیاز هر مددجو، می‌توان بعد از جستجوی دقیق بیشترین تخفیف موجود را به آن اختصاص داد. تخفیف در این سیستم می‌تواند تعدادی درصدی در ماه یا مبلغ کل تخفیف ماهانه و یا ترکیبی از هر دو روش باشد. در این ماژول هم امکان گزارش‌گیری کامل از اطلاعات وجود دارد.

8-ماژول کالابرگ ها

در این ماژول امکان تعریف انواع بُن و کالابرگ کاغذی یا پیامکی وجود دارد که خیریه را قادر می سازد تا به‌وسیله فروشگاه‌های طرف قرارداد در خارج از سازمان به مددجویان خدمات دهد. همچنین امکان گزارش گیری‎کامل از کالا برگ‌ها نیز وجود دارد.

9-ماژول فروشگاه

در این ماژول خیریه قادر است یک فروشگاه واقعی را راه‌اندازی کند، که انواع کالا به مددجویان ارائه می کند و تنها تفاوت آن با یک فروشگاه معمولی این است که در این فروشگاه به مددجو به اندازه اعتباری که خیریه به آن داده است تخفیف داده می شود و مبلغ باقی مانده خرید مددجو نقدا پرداخت می شود. همچنین در این ماژول مدیریت کامل صندوق فروشگاه در شیفت‌های مختلف کاری وجود دارد. امکان گزارش‌گیری کامل از خرید، فروش، صندوق در بازه های روزانه، هفتگی، ماهانه و تاریخ تا تاریخ وجود دارد.

10-ماژول پرداخت های متفرقه

این ماژول طراحی شده است تا خیریه بتواند در موارد خاص که نیاز است به افراد غیر تحت پوشش کمک های موردی انجام دهد در نرم افزار ثبت کند؛ تا هم از تکرار پرداخت جلوگیری شود و هم امکان ارائه گزارش دقیق مالی برای این نوع کمک‌ها وجود داشته باشد. در این ماژول صرفاً با ثبت کد ملی ، نام و نام خانوادگی می‌توان هر نوع کمک نقدی و غیر نقدی را ثبت کرد. همچنین امکان گزارش‌گیری کامل از پرداخت های موردی وجود دارد.

سایر امکانات نرم افزار های خیریه نیکوکاران و مددجویان

از امکانات خوب و چشم‌گیر دو نرم افزار نیکوکاران و مددجویان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• راهنمای کامل کاربردی نرم‌افزار به صورت آنلاین
• اطلاع‌رسانی از نسخه‌های جدید نرم افزار به همراه امکان بروزرسانی کاملا خودکار از طریق خود نرم افزار
• امکان استفاده از نرم افزار به صورت تک کاربره و چند کاربره (شبکه‌ای)
• استفاده از قفل سخت افزار، به صورت تک کاربره و چند کاربره (شبکه‌ای)
• استفاده از قفل سخت افزاری به صورت مرکزی در نسخه‌های چند کاربره (عدم نیاز به خرید قفل برای Client‌ها)
• مدیریت کاربران به منوها و فرم‌ها و کلیدهای هر فرم توسط مشتری
• امکان ثبت عمکرد کاربران (Log) به همراه ثبت اطلاعات ثبت‌کننده و آخرین ویرایش‌کننده اطلاعات در تمام رکوردها
• پشتیبان‌گیری از پایگاه داده و فایل‌های مهم نرم افزار، با امکان بازگرداندن فایل پشتیبان به صورت خودکار یا اتوماتیک
• نصب نرم افزار بر روی انواع ویندوز xp تا ویندوز 10 به صورت 32بیتی یا 64بیتی